Ako správne prikladať bábätko pri dojčení

Správne prikladanie bábätka sa síce učí už v pôrodnici, ake keď potom prídeme s novorodencom domov, nie je ťažké v zápale povinností zabudnúť na základné pravidlá a skĺznuť k dojčeniu tak trochu “na punk”. No pokiaľ svoje dieťatko správne prikladáme, môžeme predchádzať množstvu nepríjemností.

Takže, aby sa nezabudlo:

Urobte si pohodlie

Všetky poznáme situácie, kedy bábätko plače, my sme práve rozbehnuté a naozaj sa nám nehodí najbližšiu polhodinu dojčiť. Je však dôležité odolať pokušeniu dojčiť “za pochodu”, či pri sedení “na pol zadku”. Zvlášť na začiatku sa vy aj bábätko správnu techniku ešte len učíte a potrebujete sa sústrediť. Dojčenie, rovnako ako každé iné jedlo, by malo prebiehať v pokoji a nerušene. Žiadny fast food.

Prikladajte bábätko na prsník, nie prsník k bábätku

Tento bod súvisí s tým predchádzajúcim. Pohodlne sa usaďte, zoberte si vankúš na dojčenie alebo inú oporu a podoprite si lakeť ruky, ktorá dieťatko drží, aby vám nevisel vo vzduchu a nezačal vás po chvíli bolieť. Vďaka tejto opore môžete bábätko zdvihnúť a držať dostatočne vysoko, aby ste sa nemusela hrbiť a predkláňať. Váš chrbát dostane v materstve dosť zabrať aj bez toho, tak si ho šetrite :)

Maznanie až po jedle!

Človek by ho od lásky zjedol, však? Ale pozor, pokiaľ sa pri dojčení dotýkate bábätku tváričky, odvádzate tak jeho pozornosť od jedla a mýlite jeho sací reflex. Bábätko tak môže zbytočne hltať vzduch alebo prsník púšťať a znovu sa prisávať. Preto vydržte s maznaním až po dojčení. Nadľudská úloha, my vieme…

Hlava a telo v jednej osi

Toto je jedna z najčastejších chýb. Všimnite si, či vaše dieťatko nemá pri pití telíčko v rotácií oproti hlavičke, teda nos dieťatka smeruje k vám, ale bruško ku stropu. Pokiaľ áno, otočte bábätko tak, aby jeho ucho, rameno a bedro boli v jednej osi. Bude sa mu oveľa lepšie prehĺtať, rýchlejšie sa napije a neprehltne toľko vzduchu.

Ústočká dokorán, dvorec vnútri

Správne uchopenie bradavky je zásadné pre to, aby vás prisatie nebolelo a bradavka nezačala krvácať. Preto sa predtým než sa bábätko prisaje, uistite, že má ústočká dokorán a nasaje tak bradavku aj s takmer celým dvorcom hlboko do úst. Pokiaľ vám dieťatko nasáva bradavku s našpúlenými perami (akoby pilo cez slamku), budete sa pri tom krútiť a ono sa poriadne nenaje. Akokoľvek sa vám zrejme nebude chcieť podstupovať prisávanie znovu, radíme vám, urobte to. Jemne dieťatku prsník zoberte, potom ho bradavkou pošteklite po pere a počkajte, až po nej začne lapať s čo najviac otvorenými ústočkami.

Uf, znie to ako hotová maturita, však? Nečudo, že nové mamičky sa na začiatku trápia s množstvom vecí (Začiatky dojčenia alebo prvá materská výzva :: Jozanek.sk). Ale nie nadarmo sa hovorí, že tréning robí majstra. Čoskoro už nad technikou nebudete musieť premýšľať a pôjde to samo, uvidíte :)

Vyskúšajte oblečenie na dojčenie, aspoň jedna starosť Vám pri dojčení odpadne. Nevhodný výber oblečenia totiž dokáže dojčenie dosť sťažiť alebo znepríjemniť. Zvlášť pokiaľ dieťatko musíte dojčiť často mimo domova, oceníte oblečenie, v ktorom sa rýchlo a ľahko dostanete k prsiam, nemusíte nikde nič pridržiavať a neodhaľujete viac, než je treba.